33 lata temu, w wyniku poważnych zaniedbań i błędów w czasie remontu, maszt Radiowego Centrum Nadawczego w Konstantynowie runął. Po 27 latach pojawiła się szansa na uratowanie pozostałości serca centrum nadawczego.
O nowe życie dla nadajnika walczyli miłośnicy radiotechniki, którzy starają się o powołanie na warszawskim Bemowie muzeum poświęconego historii polskiej techniki radiowej pod hasłem Radiostacji Transatlantyckiej.
Historia ma ciąg dalszy. Tomasz Miś, który jeszcze będąc studentem Politechniki Warszawskiej, interesował się Konstantynowem i w 2018 roku dostał pozwolenie na eksplorację dawnego budynku nadawczego, uratował część pozostawionych tam urządzeń dla przyszłego planowanego muzeum radiofonii.
Ostatnio znalazł najwyższą część masztu - iglicę, wyremontował i teraz jest ona zamontowana w Instytucie Radiotechnicznym na Ratuszowej i służy cały czas.
Dzięki takim zapaleńcom historia tego masztu żyje. A przypomnijmy: naprawdę był najwyższy na świecie. Samo miejsce po maszcie i infrastrukturze nadawczej ma już zupełnie innego właściciela.
W reportażu dowiedzieć się można też, dlaczego ten maszt nigdy nie został odbudowany, a przecież dzięki niemu sygnał i audycje PR były odbierane praktycznie na całym świecie.
Studio Reportażu i Dokumentu PR
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze radia.
Telefony, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Autorka: Urszula Źółtowska
Data emisji: 11.04.2024
Godzina emisji: 21.10
kh/kk/mpkor